top of page

Australský ovčák je aktivní plemeno, které potřebuje zaměstnat jak fyzicky tak psychicky. Je to především pracovní plemeno. Pokud mu poskytnete vhodné zaměstnání, bude skvělým parťákem. S australákem je možné provozovat snad téměř všechny aktivity. Australáci se uplatní například ve sportovní kynologii, obedience, záchranařině, noseworku, agility, coursingu, flyballu, pasení, výstavy a další. Důležité je aby to bavilo jak vás tak psa.

Zde najdete ukázku aktivit, kterou dělám nebo jsem alespoň vyzkoušela se svýma ausíkama já.

Coursing

Coursing je jedním z mnoha kynologických sportů. Ve své podstatě se jedná o terénní dostih. Principem je, že pes sleduje taženou umělou návnadu, na vzdálenost cca 500-1000 m. Běhá se v přirozeném, mírně svažitém terénu -s přírodními nebo umělými překážkami. Cílem psa při coursingu je ulovit návnadu, která je tažená navijákem.. Startují vždy dva nebo tři psi, kteří jsou od sebe odlišeni barevnou dečkou. Pokud jsou alespoň 3 zástupci plemen, běží stejná plemena spolu. Pokud jsou například 3 a více fen AUO a 3 a více psů AUO, běží a hodnotí se rozděleně, jinak je kategorie sloučená dohromady. Běh jednotlivých psů hodnotí rozhodčí podle pěti kategorií (rychlost,úsilí, inteligence, obratnost, vytralost). Aby pes mohl na oficiální coursingové závody musí mít splněné tréninkové běhy a poté splnit licenční běhy, kde prokáže, že má o návnadu zájem a že není agresivní a dokáže běžet s jinými psy.

coursing.jpg

Dogtreking

je kynologický vytrvalostní sport, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Dogtrekking je outdoorovým sportem, který vede účastníky k samostatnému rozvíjení fyzických a mentálních (např. orientačních) schopností. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa. Pes by měl svému pánovi při dogtrekkingu pomáhat a mírně ho táhnout. Proto je vybaven postrojem, psovod ho má vodítkem připevněného k bedernímu pásu, podobnému, který používají například horolezci. Samozřejmě to není povinností, někteří účastníci mohou prostě jen vést psa na vodítku, což je ovšem na delších tratích nepraktické a pro psovoda dost náročné. Závodit lze i s více psy

dogtreking.jpg

Pasení

Australský ovčák si jako jeden z několika plemen udržel svoje původní poslání- pasení až doteď.  Pro australského ovčáka je pasení jedna z nejpřirozenějších aktivit. Rádi pracují pro svého majitele. Dokáže se také uplatnit při práci na farmě. Upřednostňují se psi střední délky srst, kteří jsou schopný vydržet pracovat ve velký zátěži po celý den, aniž by byli omezený například venkovní teplotou. Zároveň aby vydrželi odpočívat, pokud není potřeba pracovat. Momentálně se v ČR dá složit 5 zkoušek z pasení: NHAT, HWT, IHT1, IHT2, IHT3.

pasení.jpg

Sportovní kynologie

Patří mezi jednu z nejnáročnějších disciplín a to hlavně díky své všestrannosti. Rozděluje se na 3 disciplíny- obrany, poslušnost, pachové práce. Veškeré závody apod v ČR zajištují dva kynologické řády- NZŘ a MZŘ-IPO. NZŘ vychází ze starých řádů a jsou tvořeny spíše do praxe a využití psů, zatímco u MZŘ (IPO) je o detailech, přesnosti .

sportovníkynologie.jpg

Dogfrisbee

Je jednoduše řečeno týmová hra psovoda a psa, kdy psovod hází psovi frisbee a pes je chytá a přináší. Prozatím se závodí podle amerických organizací: UFO, Skyhoundz, USDDN.  Můžeme rozlišit 2 hlavní kategorie – Distanční disciplíny a Freestyle. 

frisbee.jpg

Nosework

Nosework by se dal volně přeložit asi jako „práce nosem“ . Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenějších schopnosti všech psů-čichu. Využívá přirozených schopností psů a je vhodný pro všechny psy bez ohledu na věk, velikost, fyzickou zdatnost či rychlost. Stejně tak je vhodný i pro všechny psovody. A co vlastně má pes vyčenichat? Při tréninku samozřejmě můžete používat libovolné vzorky. Na zkouškách vyšší úrovně se používají již jen standardní vzorky, aby byly podmínky pro všechny psy stejné. Standardním vzorkem je skořice a pomerančová kůra, kterou je možné použít čerstvou i sušenou.

nosework.jpg

Obedience

Takzvaná vysoká škola psí poslušnosti. Spolupráce mezi psovodem a psem, kde pes musí dané cviky konat přesně a radostně. Obedience má 4 kategorie, každá z nich čítá 10 cviků, přičemž se hodnotí jak výkon psa, tak výkon psovoda. Kategorie jsou OBZ, OB1, OB2, OB3. Obedience představuje tedy ne jen obyčejnou poslušnost, ale hlavně sport, který vyžaduje přemýšlení. Ohebnost a hbitost hrají určitou roli, neboť míra ovládání těla, která se po psovi požaduje, je v tomto případě enormní. Značná část úloh při obedience zahrnuje chůzi u nohy. Velkou roli hraje také ovládání psa na vzdálenost, aportování a kontrola pozic „sedni“, „lehni“, vstaň“ na dálku.

obedience.jpg

Záchranářský výcvik

Jedná se opět o činnost psovoda se psem. Jde o vyhledávání osob v různých situacích a prostředí např.: sutiny, laviny, plochy. Jedna z nejdůležitější věci je používání čichu a smyslu. Důležité je, aby pes uměl používat svůj čich. Vzhledem k tomu, že se jedná o vyhledávání cizích osob, neměl by být pes agresivní k lidem, ale ani k ostatním psům. A to proto, že se může stát při tréninku, ale i při ostrém zásahu, že je více psů v terénu a vyhledávají osoby, nikdo nezaručí, že se psi nepotkají. Pes by měl umět štěkat na povel, neměl by být nervově labilní a také je důležité, aby byl motivovatelný (buď hračkou, nebo pamlsky).

zachranarina.jpg

Agility

V agilitách jde o to, aby psovod se psem zaběhl parkur v co nejlepším časem, nejlépe bez diskvalifikace a trestných bodu. Psovod vede psa pomocí gest a povelů. Dělí se na 3 kategorie podle kohoutkové výšky psy- na small, medium a large. Mohou se běhat jak oficiální tak neoficiální závody. Na oficiální je však potřeba výkonnostní průkaz. Na oficiálních závodech si pes může vyběhat 3 zkoušky (výkonnostní kategorie)- A1, A2, A3.

agility.jpg

Canicross

Canicross je běh se psem, kdy vám váš pes pomáhá svým tahem k rychlejšímu běhu. Co se vybavení týká, potřebujete pouze opasek (sedák), dlouhý postroj pro psa a odpružené vodítko.

canicross.jpg

Výstavy

Výstava psů je základní kynologická akce, kde se setkávají majitelé psů s průkazem původu, aby předvedli své psy před rozhodčím a obecenstvem a obdrželi odborný posudek o exteriérových kvalitách a nedostatcích posuzovaného jedince od kvalifikovaných rozhodčí. Výstavy lze rozdělit na : krajské a oblastní, klubové a speciální, národní, mezinárodní, evropské a světové.

vystavy.jpg

Aktivity s australským ovčákem

bottom of page